Gençlere Sesleniyorum-66 İslam’ın İlk Üniversitesi ve MUS’AB BİN UMEYR(R.A) (2)
26 Ekim 2021
Gençlere Sesleniyorum-67 İslam’ın İlk Üniversitesi Ve MUS’AB BİN UMEYR (R.A) (3)
2 Kasım 2021

BÜLENT ARINÇ, PROF. DR. BAYRAM ALTAN’I ZİYARET ETTİ

22. Dönem Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı, Cumhurbaşkanı Yüksek İstişare Kurulu (E) Üyesi, Başbakan (E) Yardımcısı, Adalet ve Kalkınma Partisi Kurucu Üyesi Bülent Arınç, İslam Ülkeleri Akademisyenler Birliği(İSAB) Genel Başkanı, İSAK VAKFI Mütevelli Heyeti Başkanı, Başbakan (E.) Danışmanı Prof. Dr. Bayram Altan’ı Ankara’daki çalışma ofisinde ziyaret etti.

SAK VAKFI adına açılan ve Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Sanat ve Tasarı Fakültesi ile Sertifika Programı düzenleyen İslam Ülkeleri Akademisyenler (İSAK) VAKFI  “TÜRK-İSLAM SANATLARI MERKEZİ”ni gezdi.   

Vakıf Sanat Atölyesinde İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim ve Uygulama Merkezi Klasik Türk Bezeme Sanatları Atölyesi Başkanı, Tezhib Sanatının önde gelen isimlerinden Jale YAVUZ Hocanın yetiştirdiği Kübra BEŞİR Hoca  ile tanıştı.   

Kübra Hoca tarafından haftanın bazı günlerinde yurtiçinden bizzat gelen ve  Almanya, Fransa, Hollanda, Hindistan, İran, Irak, Suudi Arabistan, Sudan, Mısır, Dubai, Katar, ABD, Kanada,  Fas, Cezair ve Tunus’tan internet üzerinden canlı olarak katılan kursiyerlere öğrettiği TEZHİB SANATI eserlerini inceledi ve çalışmaları hakkında bilgi aldı.

Hazırladığı birbirinden değerli eserlerinden ve verdiği eğitimden dolayı tebrik etti, başarılarının devamını diledi, eserlerini  çok beğendiğini, tekrar geleceğini söyledi ve bu ziyaretini hatıra resmi ile sonuçlandırdı.  

Arınç, İSAK VAKFI bünyesinde yer alan Hat Sanatlarını da inceledi.  

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü(UNESCO)nun, “Yaşayan İnsan Hazineleri” listesinde yer alan Hat ve Ebru Sanatçısı Fuad BAŞAR Hocanın yetiştirdiği Hattat Mevlüt BEŞİR’den çalışmaları hakkında bilgi aldı.  

Hattat Mevlüt Hoca, bugüne kadar yaptığı eserleri hakkında uzunca bilgi verdi. Yazı çeşitlerini anlattı. Bir eseri hazırlamanın bazen aylar, hatta yıllar sürdüğünü ifade etti. Kullandığı malzemeleri tanıttı. ARINÇ, Hattat Mevlüt BEŞİR’i tebrik ederek hatıra resmi çekildi.

Daha sonra  İSAK VAKFI Mütevelli Heyet Başkanı ile birlikte  çalışma odasına geçen Bülent ARINÇ,  kahve faslından sonra 1979 yılından beri tanıdığı Prof. Dr. Bayram ALTAN’a  hayat hikayesini, siyasette geçen yıllarını ve hatıralarını anlatan “ARINÇ – Küçük Erbakan “ adını verdiği söyleşi kitabının birinci ciltini imzalayıp hediye etti.  Arınç, ALTAN’a hediye ettiği Kitabına şu ifadeleri yazdı: “Değerli Dostum, Hizmet İnsanı Prof. Dr. Bayram ALTAN Beyefendi’ye Saygılarımla….”      

İslam Ülkeleri Akademisyenler Birliği(İSAB) Genel Başkanı ve İSAK VAKFI Mütevelli Heyeti  Başkanı Prof. Dr. Bayram ALTAN,  57 ülkeden 3.413  Akademisyen Temsilcilerinin olduğunu, Ülkemize ve İslam Ülkelerine yararlı ve önemli projeler geliştirdiklerini ve geliştirmeye devam ettiklerini, seri üretime geçtikleri zaman kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi.   

Bu projelerden bazılarını ve en önemlisi olan bomba tesbit cihazının özelliklerini, 4 km. menzilli ve 500 km. uzaktan kumanda edilebilen silahlı MOBESE sistemlerini, haberleşme sistemlerini,  dünyada tek olan Güneş ve

Rüzgar Enerji  Sistemlerini birleştiren devrim niteliğindeki projelerini tanıttı. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN’ı makamında ziyaret edip kendilerinin onayını aldıktan sonra 500 dönüm arazi üzerine “İSAK TEKNOLOJİ ÜNİVERSİTESİ” kuracaklarının  müjdesini verdi.  

TBMM Eski Başkanı Bülent ARINÇ,  İSAK VAKFI’nın faaliyetlerini ve  bazı önemli projelerini büyük bir dikkat ve memnuniyetle dinledikten sonra Prof. Dr. Bayram ALTAN’ı tebrik etti, başarılarının devamını diledi, yurtiçinde ve yurtdışında düzenleyecekleri her etkinliğe katılmayı arzu ettiklerini  ve İSAK VAKFI’na bir katkıları olduğu takdirde bundan  büyük mutluluk duyacaklarını ifade etti.

Prof. Dr. Bayram ALTAN, ARINÇ’a, yaptıkları bu nezaket ziyaretlerinden büyük mutluluk duyduğunu, bundan sonra düzenleyecekleri Ulusal ve Uluslararası etkinliklere kendilerini davet edeceklerini bildirdi ve teşriflerinden dolayı  şükranlarını arz etti. 

Önceden belirlenen Üniversitedeki bir toplantıya katılacaklarını belirterek izin isteyen ARINÇ’a aracına kadar refakat eden Bayram ALTAN, kendilerini kalbi muhabbetleri  ve saygıyla selamlayıp uğurladı.