Prof. Dr. Bayram Altan, Trakya Türk TV’ye konuk oldu

PROF. DR. BAYRAM ALTAN’IN İKI KİTABI KATAR’DA ARAPÇAYA ÇEVRILIYOR
10 Ekim 2018
BASIN BİLDİRİSİ
16 Ekim 2019

Prof. Dr. Bayram Altan, Trakya Türk TV’ye konuk oldu


İslam Ülkeleri Akademisyenler Birliği Genel Başkanı ve Başbakan Eski Danışmanı Prof. Dr. Bayram Altan; Yönetim kurulu başkanımız ve çözüm masası program yapımcımız Yaşar Polat’ın Program konuğu oldu. Prof. Dr. Bayram Altan’a ait ofisinde gerçekleşen program, oldukça samimi ve içerik açısından zengin bilgilerin paylaşıldığı bir programa dönüştü. Yaşar Polat’ın sorularını yanıtlayan Altan, özellikle yakında tanıtımını yapacakları İSAK vakfının kuruluş aşamalarını, kurma nedenlerini ve İSAK vakfının edineceği misyonu hakkında bilgiler Verdi. SAK Vakfı merkezinin Türkiye’de olacağını belirten Altan vakfın 57 ülkeyi kapsadığını ve şuan çoğu Akademisyen, Doktor, Mühendis, Avukat, Öğretmen ve çeşitli meslek gruplarından oluşan üç binden fazla üye sayısıyla yola çıktıklarını dile getirdi.

Başta Türkiye olmak üzere İslam Ülkelerinin eğitim, sağlık, ilmi, kültürel, sosyal ve ekonomik kalkınmasına yardımcı olmak üzere bilgili ve aydın genç Akademisyenlerin yetişmesine maddi ve manevi katkıda bulunarak, gençlerin ülkemize, memleketimize, İslam Dünyasına ve bütün insanlığa faydalı olmalarını sağlamak amacıyla milli, manevi, ahlaki, dini ve örfi özelliklerle mücehhez olarak gelişmeleri için her türlü yasal destekte bulunmak ve bu amaca yönelik her türden yasal çalışmayı yapmayı hedeflediklerini belirten Altan hiçbir vakıfta bulunmayan ve Türkiye’de bir “İLK” e imza atılarak, 400 kişinin bulunduğu önemli birimlere yer verdiklerini söyledi.

“Meclislerimiz başlığı ile verilen bu birimlerde; İstişare Meclisi, Bilim Meclisi, AR-GE Meclisi, Ekonomi Meclisi, Genç Girişimciler Meclisi, Sağlık Meclisi, Üniversite Öğrencileri Meclisi ve Hukuk Meclisi bulunuyor.” En kısa zamanda yurdumuzun dört bir yanında şubeler açıp eğitim, kültür ve sağlık alanlarında etkili hizmetlerde bulunacağız. Diyen Prof. Altan, Ayrıca “57 İslam Ülkesinde temsilcilikler açık, hizmet alanımızı Uluslararası düzeye çıkarmak arzusundayız. Bütün İslam Ülkelerinden kriterlerimize uygun olarak seçtiğimiz binlerce akademisyen ve iş adamı dostlarımız var. Bunları ilk Genel Kurul Toplantısında hem vakfımızda, hem de Birliklerimizde değerlendireceğiz inşallah.

Eğitim Kurumları ağını oluşturmak bizim en önemli projelerimizden biridir. Okul öncesinden başlayıp çıtayı Vakıf Üniversitesine kadar yükseltmeyi hedefliyoruz. Bir hastane açmak da yine projelerimiz arasındadır. Üniversite öğrencilerinden başarılı olup da maddi desteğe ihtiyacı olanlara BURS vereceğiz. Fakir, yetim ve kimsesizlere yardım elimizi uzatacağız. Kısacası İslam Ülkelerinin kalkınmasına katkı sağlayacak önemli projelerin gerçekleştirilmesine vesile olacağız ve Sadaka-i Cariye hükmünde olan hizmetlere de ağırlık vereceğiz. Dedi.

Vaktiyle birlikte çalıştığı eski başbakanlardan Sayın Necmettin Erbakan ve Turgut Özal ile ilgili anılarında programımızda dile getiren Altan özellikle her iki liderinde ufkunun çok geniş olduğu önümüzdeki 30 yıl sonralarını hesap ettiklerini ve Ülkemiz için çok çaba sarf ettiklerinden bahsetti. Ne var ki iki liderinde ölümlerinden sonra kıymetlerinin anlaşıldığını söyledi. Vaktiyle birlikte çalışmaktan onur duyduğu dünya görüşleri çok geniş olan, Türkiye’mizin kalkınması ve milletimizin refah düzeyinin üst seviyelere çıkması için bütün engellemelere rağmen gece gündüz çalışan, bu uğurda kefenini giyerek yola çıkan bazı Başbakanlarımızın özelliklerini anlattı.

Eski Başbakanlarımızdan merhum Turgut Özal’dan ” BÜYÜK DÜŞÜNMEYİ”, “YENİLİKLERE AÇIK OLMAYI”, “TEKNOLOJİK GELİŞMELERİ YAKINDAN TAKİP ETMEYİ” ve ülke sınırlarını aşarak “DÜNYAYA AÇILMAYI” öğrendim.

Yine eski Başbakanlarımızdan merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan; herhangi bir konuda fikir beyan etmeden önce o konu hakkında ” İYİ BİR ARAŞTIRMA YAPMAYI”, “KONUYA TAM OLARAK VAKIF OLMAYI”, “PLANLI ÇALIŞMAYI” ve “ÖNEMLİ KONULARDA İSTİŞARE ETMEYİ” öğrendim.

Şimdiki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan; ” enaniyet duygusundan sıyrılarak ” EKİP HALİNDE ÇALIŞMAYI”, olaylar karşısında “METANETİNİ KORUMAYI” ve her şeye rağmen “DİK DURMAYI” öğrendim.

Programın bir bölümünde özellikle gençlere seslenen Prof. Bayram Altan, her ülkenin gücü gençleri ile ölçülür diyerek, genç nüfusa sahip ülkemizdeki potansiyelin iyi değerlendirilmesi gerektiğini, inançlı, ahlaklı, heyecanlı, kültürlü ve dinamik gençlik ülkemizi ileriki yıllara güvenle taşıyacaktır dedi. Bu güne kadar toplam 91 kitabı yayınlanan Prof. Bayram Altan, programın son bölümünde yazdığı son kitaplarından, Gizli dünya devleti ve Sonsuz mutluluk isimli kitaplarını Yaşar Polat’a imzalayarak hediye etti.