BİN GECEYE BEDEL TEK GECE !…
9 Mayıs 2021
RAMAZAN BAYRAMI
12 Mayıs 2021

Karabağ Komisyonu’nun ilk ziyareti

Karabağ’ı işgal ederek Azerbaycan Türklerini vahşice katleden Ermenilerin işledikleri savaş suçlarını araştırıp gün yüzüne çıkarmak için kurulan KASSAK (Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu) il ziyaretini Dışişleri Bakanlığı’na gerçekleştirdi.

Söz konusu ziyarette; Komisyon Başkan Vekili Prof. Dr. Bayram Altan, Komisyon Başkan Yardımcısı Yüksek İhtisas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Paç, Komisyon Yönetim Kurulu Üyesi E. Büyükelçi Hulusi Kılıç ve Komisyon Araştırma Kurulu Başkanı T.C. Bakü Büyükelçiliği E. Askeri Ateşesi E. Tuğgeneral Yücel Karauz yer aldı.

Ziyaret sonrası, Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu hakkında detaylı bilgi vermek ve bu konuda Dışişleri Bakanlığı’nın önerilerini almak için Bakanlık yetkilileri ile bir toplantı yaptıklarını belirten KASSAK Başkan Vekili Prof. Dr. Bayram Altan, şunları söyledi:

“Toplantıya, ziyaret ettiğimiz Dışişleri Bakanlığı Avrasya Siyasi İşler Genel Müdürü Büyükelçi Sayın Yönet Can Tezel ve Kafkas ve Orta Asya Ülkeleri Genel Müdür Yardımcısı Sayın Elçi Kaan Orbay ve ilgili Daire Başkanı katıldı.

Toplantıda; Komisyonun kuruluş amacını, komisyonun idari yapısını ve sayısını, bünyesinde oluşturduğu kurulları, meslek dallarını ve 33 ülkeden katılım olduğunu, komisyon listesini Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulmak üzere Cumhurbaşkanlığına teslim edildiğini anlattım.

Daha sonra sırasıyla E. Büyükelçi Sayın Hulusi Kılıç, Rektör Prof. Dr. Sayın Mustafa Paç ve E. Tuğgeneral Sayın Yücel Karauz görüş ve düşüncelerini, Komisyonun neler yapacaklarını ifade ettiler.

Büyükelçi Genel Müdür Sayın Tezel de, komisyonun çıkış noktasının doğru olduğunu, böyle bir komisyona ulusal ve uluslararası düzeyde ihtiyaç duyulduğunu ifade etti ve Bakanlıkça komisyon hakkında ilgili makamlara bilgi verileceğini bildirdi.

Samimi ve dostluk havası içinde geçen görüşmenin, taraflarca son derece yararlı olduğu belirtildi.”

KASSAK Başkan Vekili Prof. Dr. Bayram Altan, Ramazan Bayramı’ndan sonra da Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Hazar İbrahim ve beraberindeki heyetle Karabağ’a giderek incelemelerde bulunan TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ile görüşmeler yapılacağını sözlerine ekledi. HABER MERKEZİ