Ermenilere Osmanlı Tokadı Geliyor!

Karabağ’ı işgal ederek Azerileri vahşice katleden Ermenilerin işledikleri savaş suçlarını araştırıp gün yüzüne çıkarmak için bir Komisyon kuruluyor!…
Azerbaycan Cumhuriyeti  Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakan  Yardımcısı  Firdovsi Aliyev’in talebi üzerine Dünya Türk Yazarlar Birliği Başkanı Salih Kurt ve İSAB-İslam Ülkeleri Akademisyenler Birliği Genel Başkanı, İSAK VAKFI Mütevelli Heyeti Başkanı ve Başbakan Eski Danışmanı Prof. Dr. Bayram Altan bir araya gelerek Komisyonda görev alacak seçkin insanları belirleme çalışmaları başlattı
Merhum Haydar Aliyev’ın, iki devlet tarafından benimsenen “TEK MİLLET, İKİ DEVLET” sözünü sloganlaştırarak başlanan Komisyon Üyeleri belirleme çalışmaları son aşamaya geldiği belirtildi.
Komisyonda; Türkiye ve Azerbaycan başta olmak üzere yaklaşık 30 Ülkeden  Eski Büyükelçiler, Üniversite Rektörleri, Akademisyenler, Subaylar, Tarihçiler, Hukukçular, Araştırmacı-Yazarlar, Gazeteciler, Savaş Muhabirleri, Sosyologlar, Psikologlar, Rapörtörler ve Stratejik Danışmanlar yer almaktadır.
Yakın tarihte meydana gelen Azerbaycan-Ermenistan Savaşında Ermenilerin Azerilere yaptıkları mezalim ve katliamları araştırmak için kurulan bu Komisyonun adı: “ Karabağ Savaş Suçlarını Araştırma  Komisyonu”dur.
Bu önemli Komisyon  için; Türkiye ve Azerbaycan Ülkeleri dışında Amerika Birleşik Devletleri, Rusya, Ukrayna, Almanya, Fransa, Belçika, İngiltere, Portekiz, Moritanya, İspanya, Maldivler, Slovenya, KKTC, Mısır, Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Birleşik Arap Ülkeleri, Ürdün, Bahreyn, İran, Irak, Filistin, Cezair, Fas, Tunus, Sudan, Kamerun, Fildişi Sahili, Nijer, Nijerya gibi ülkelerden de katılımlar oldu.
Azerbaycan-Ermenistan arasında bir süre önce meydana gelen savaş sırasında Dağlık Karabağ’da işlenen savaş suçlarını araştırmak üzere kurulması planlanan komisyonda yer alacak isimler belirlendi.
Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu’nun Türkiye, Rusya ve Azerbaycan başta olmak üzere 30’dan fazla Ülkenin  önde gelen Diplomat, Bilim İnsanları, Akademisyen, Yönetici, Tarihçi, Hukukçu, Ordu Mensubu, Araştırmacı, Savaş Muhabirleri, Gazeteci, TV Program Yapımcıları ve Yazarlardan oluşması;  bölge halkı, uluslararası ilişkiler ve Dünya Kamuoyu açısından büyük önem arzetmektedir.
Danışma, Hukuk ve Medya Kurulları’nın da yer aldığı Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonunda yer alan üyelerden bazıları bu konuda kısa açıklamalarda bulundular:
Salih KURT (Komisyon Başkanı):  Komisyon, ülkemizin ve Türk milletinin ne kadar güven verici bir ülke ve bir millet olduğunun göstergesidir. Bizi değerli kılan dürüst ve erdemli olmamızdır, aynı zamanda bizi bir arada tutan bu değerlerimiz. Komisyonumuzun ülkemiz, Azerbaycan, Rusya ve bütün insanlık için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”
Prof. Dr. Bayram ALTAN (Komisyon Başkan Vekili  ve  Danışma Kurulu Başkanı): Biz Türkler, Osmanlı Döneminde pek çok gayrimüslim toplulukları da bünyemizde barındırarak  yönettik. Böylece Türk  milletinin, üstün ve mükemmel bir yönetim anlayışına sahip olduğunu bütün dünyaya duyurduk. Gayrimüslimlerin dahi hak ve hukukunu gözeterek yapılan  bu örnek  yönetim şekli; tarihte hiçbir devlette görülmemiştir. Bundan sonra da görülemez!…  Türkler ve bünyelerinde barındırdıkları Ermeni ve diğer gayri müslim unsurlarla birlikte yılları içeren, sevinçli ve kederli günlerini anlatan önemli bilgileri  insanlık tarihine not düştüler. Buna rağmen Ermenilerin kışkırtmaları ve yalan beyanlarıyla Türkler büyük iftiralara maruz kaldılar.. 2019 yılına kadar 29 ülkeyi Türkiye aleyhine kışkırtan ve Türkler tarafından zulma uğradıkları ve katledildikleri yalanına inandıran,  pek çok Azeri kardeşlerimizi katleden, yakın tarihte Karabağ’da Azerilerle giriştiği savaşta hezimete uğrayan Ermenilere,  yankıları bütün dünyada duyulacak şekilde  bir Osmanlı Tokadı İndirme zamanı gelmiş ve hatta geçmektedir. İşte tarihi gerçekleri ortaya çıkarıp Ermeni mezalimini ve katliamlarını, yalan ve iftiralarını deşifre ederek  dünya kamuoyu ile paylaşmak için “Karabağ- Savaş Suçlarını Araştırma Komisyonu”nu kurduk!… Çok önemli bir konuyu gün yüzüne çıkarabilmek, TEK MİLLET, İKİ DEVLET’in tarihlerine ışık tutmak, Ermeniler tarafından aldatılan 29 Ülkeye gerçekleri haykırabilmek için başlattığımız bu projeyi,  Allah’ın yardımı ve iki Ülke Cumhurbaşkanlarının himayelerinde en güzel bir şekilde tamamlayacağımıza inanıyorum.
Prof. Dr. Cüneyt YÜKSEL (Başkan Yardımcısı – Hukuk Kurulu Başkanı): “İkinci Karabağ Savaşı sırasında Ermenistan’ın, Azerbaycan’a ait sivil yerleşim yerlerine karşı gerçekleştirdiği saldırılar herkesin tepkisini çekmiştir. Bu saldırılarda içerisinde çocukların da olduğu yüzden fazla sivil hayatını kaybetmiştir. Azerbaycan bu saldırılara gereken karşılığı cephede vermiştir fakat aynı zamanda uluslararası yargı mercilerine başvurarak buralarda da haklarını aramalıdır. Bu komisyon esas itibariyle böyle bir çabaya katkı sağlayacağı için çok değerlidir. Burada ortaya konulacak unsurlar ileride savaş suçlularının cezalandırılmasında Mahkemelerin kullanacağı deliller haline gelebilir. Bu yüzden Komisyon’un verimli çalışmalar gerçekleştirerek önemli sonuçlara ulaşmasını arzu ediyorum.”
Prof. Dr. Kerem KARABULUT (Başkan Yardımcısı): Bu komisyon, Türkiye ve Azerbaycan’ın tarihten beri maruz kaldıkları Ermeni yalanları ve tahribatlarının en son örneği olan Karabağ’daki yıkımın sosyo-ekonomik boyutunu bilimsel yol ve yöntemler ile ortaya koyma peşindedir. Uluslararası bir özellik gösteren komisyonun tespit ve tavsiyeleri, hem Türkiye hem de Azerbaycan’a yardımcı olmasının yanında, uluslararası düzeyde de bu tür saldırganlık ve yıkımların yaşanmaması doğrultusunda farkındalık oluşturacaktır.
Dipl. Abdulkadir İNAKTEKİN (Başkan Yardımcısı): Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu, tarihin karanlık mahseninde kalmış ve az sayıda tarih araştırmacısı olan bilim insanları tarafından bilinen tarihî gerçekleri dünya kamuoyuna anlatmayı ve uluslararası hukuk normlarına göre gereken yaptırımların uygulanmasını sağlamayı ana gaye edinmiştir. Komisyonun kurucu üyeleri ve alt komisyonlarda görev alan yurtiçi ve yurtdışından katılan pek çok alanında uzman bilim insanları çalışmalarını itina ile yürütmektedir. Gayemiz, insanlığın yaşadığı soykırım ve kitle katliamlarını gerçekleştiren faillerin uluslararası hukuk çerçevesinde hesap vermesini sağlamak ve benzeri insanlık suçu katliamların bir daha yaşanmaması için sonuna kadar mücadele etmektir…”
Müslüm AKTÜRK (Medya Kurulu Başkanı): Tarihe baktığımızda derin izler bırakan Ermeni katliamlarını, ihanetlerini görüyoruz. Bu gerçeği görmezden gelip, insanlık suçunu işleyen Ermenilerin hala masum olduğunu iddia etmek iki yüzlülüğün ta kendisidir. Elbette bütün Ermenileri suçlamıyoruz ama tarihteki savaş suçlarına, ihanetlere, katliamlara baktığımızda karşımıza Ermeni çeteleri çıkıyor. Son olarak Karabağ’daki savaşta da yine, geri çekilirken yakılan, yıkılan yerlerin görüntülerini televizyonlarda izledik. Ancak bizim izleyemediğimiz, göremediğimiz başka acıların olup olmadığını görmek için böyle bir komisyona ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.
Karabağ Savaş Suçları Araştırma Komisyonu’nda yer alan isimler şöyle:
Komisyon Başkanı: Press. Dipl. Salih KURT
Komisyon Başkan Vekili: Prof. Dr. Bayram ALTAN / Danışma Kurulu Başkanı
Komisyon Hukuk Bşk : Prof. Dr. Cüneyt YÜKSEL / İstanbul Ünv.
Komisyon Başkan Yrd: Prof. Dr. Refik TURAN / Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı
Komisyon Başkan Yrd: Prof. Dr. İlham Rahimov / Azerbaycan Hükümet Yetkilisi
Komisyon Başkan Yrd: Rektör- Prof. Dr. Yaşar HACISALİHOĞLU / Yeni Yüzyıl Ünv.
Komisyon Başkan Yrd: Rektör- Prof. Dr. Namık AK / KMU
Komisyon Başkan Yrd: Araştırmacı Gazeteci Asif MEMMEDOV / Azerbaycan
Komisyon Üyesi : Hassan SAED / Yüksek Mahkeme Başkanı (Maldivler)
Komisyon Üyesi : Adil MİNBAŞI / Hakim – Azerbaycan
Komisyon Üyesi : Haluk ŞENOCAK / Cumhuriyet Savcısı
Komisyon Üyesi : E-Rektör- Prof. Dr. Aydın DURMUŞ
Komisyon Üyesi : Rektör- Prof. Dr. Arif ÖZAYDIN / Gaziantep Üniv.
Komisyon Üyesi : Rektör- Prof. Dr. Mustafa PAÇ / Yüksek İhtisas Üniv.
Komisyon Üyesi : Rektör- Prof. Dr. Abdülhalık KARABULUT / İbrahim Çeçen Üniv.
Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Kerem KARABULUT / Atatürk Ünv.
Komisyon Üyesi : Rektör Yard.- Prof. Dr. Fahrettin SADIKOĞLU / Yakın Doğu Üniv. (KKTC)
Komisyon Üyesi : Rektör- Prof. Dr. Mohammed Ahmad GHANAYM (Filistin)
Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Yusuf BOZKURT / İskenderun Üniv.
Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ / Karadeniz Teknik Üniv.
Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Hikmət RAMIXANOV/ Rusya Federal Hükümet yetkilisi
Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Oleq Yuryeviç Kuznetsov / Rusya
Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Mehmet Ali BEYHAN / Türk Tarih Kurumu Eski Başkanı
Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Hüseyin MUŞMAL / KMU
Komisyon Üyesi : Prof. Dr. Mehmet MERCAN / KMU
Komisyon Üyesi : Dipl Ped. Abdulkadir INALTEKİN / Humbod Ünv. Emekli
Komisyon Üyesi : Dr. Öğr. Gör. Rahman AYDIN / Atatürk Üniv.
Komisyon Üyesi : Dr. Öğr. Gör. Esra ÇAVUŞOĞLU / KMU
Komisyon Üyesi : Dr. Öğr. Gör. Levent YİĞİTTEPE / KMU
Komisyon Üyesi : Derya YAŞAR / Avukat
Komisyon Üyesi : Emin ÖZDURAN / Emekli Albay
Komisyon Medya Krl. Bsk.: Müslüm AKTÜRK / Araştırmacı Gazeteci
Komisyon Üyesi : Erhan ESMERAY / Araştırmacı Gazeteci
Komisyon Üyesi : Sabir MESHUR / Gazeteci Yazar (MISIR)
Komisyon Üyesi : Yasemin KURT / Araştırmacı Gazeteci
Komisyon Üyesi : Yasemin MEMMEDOV / Araştırmacı Gazeteci
Komisyon Üyesi : Elif Lale Kırcaoğlu / Sosyolag-Yazar
Komisyon Üyesi : Thomas PANTELIC / Polis Şefi (Almanya)
Komisyon Üyesi : Goran GACNIK / Savunma Uzmanı (Slovenya)

&s tarafından.|2023-12-06T20:35:22+00:00Aralık 6th, 2023|Haberler|Yorum yok

Siz de fikrinizi belirtin

Go to Top